Kleszcz i krętki Borrelia

 Początek
· Co nowego?
· Blog ChoraBaba
· Ankiety
· FILMY

 Skopiuj
· Artykuły PDF
· Inne artykuły
· Terminologia, skróty

 Borelioza
· O boreliozie
· Statystyki
· Przyczyny
· Objawy
· Rumień
· Diagnoza
· Testy
· Koinfekcje
· Dieta

 Leczenie
· Leczenie
· --prawa pacjenta
· --antybiotyki
· --probiotyki
· --witaminy i minerały
· --leki p/grzybicy
· Leczenie naturalne
· --czosnek
· --Dentosept

 Kleszcze
· Systematyka
· Wyglad (-)
· Występowanie
· Tryb życia
· Profilaktyka
· --preparaty ochronne

 Krętki
· Systematyka
· Opis
· Występowanie (-)
· Tryb życia

 Linki Bb
· Blog Chora Baba
· Pierwsze sensowne forum nt. boreliozy
· Blog chorego na boreliozę
· Fundacja Bartek na rzecz osób z borelioza

 Reklama
· Reklama u nas

 Gazetki
· Gazetka.EU
· Dietetyczna Gazetka.EU
· Wyborcza Gazetka.EU
· Ptasia Gazetka.EU
· Pieska Gazetka.EU
· Ogrodowa Gazetka.EU
· Magiczna Gazetka.EU
· Halusina Gazetka.EU
· PC Gazetka.EU
· Taka Gazetka.EU
· Biznes Gazetka.EU
· Imionnik
· Przejajo
· Ebuki.EU
· Fotosy.EU

Kup książkę
Translations
experience, price-list
Tłumaczenia
doświadczenie, cennik
Strona WWW Pomogę założyć stronę WWW, grafika, aktualizacja. Ceny, kontakt.
Prawa autorskie Creative Commons License
Pozycja

Borelioza - choroba z Lyme w katalogu Gwiazdor


Kontakt Zgłoś błąd, poprawkę, chęć współpracy, inny komentarz
Możesz napisać do mnie
  

Testy na boreliozę

Jeżeli u kogoś wystąpił tzw. rumień wędrujący, który jest właściwie jedynym niezaprzeczalnym symptomem zakażenia boreliozą, powinien to zapamiętać i nie szukać więcej potwierdzeń swojej choroby. Testy są nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim dają niepewne wyniki.

Jeżeli więc w ogóle dojdzie do testów - przy tak rozmydlonej diagnostyce trudno się nie pomylić i nie zdiagnozować czegokolwiek innego - to proszę sobie wiele nie obiecywać.

Ale skoro są testy... Nic z tego! Są, nawet są trzy do wyboru, ale nie są rzetelne. Doktor nauk medycznych powiedział mi w warszawskim szpitalu zakaźnym:
- To nieprawda, że test ELISA jest nierzetelny. Teraz mamy nowe testy, są tak dokładne, że wykazują boreliozę nawet tam, gdzie jej nie ma.

Chyba się trochę zagalopował...

Jest kilka rodzajów testów, ale krętki Borrelii radzą sobie z nimi.
1. Test ELISA
Wymieniam go na 1. miejscu, a powinien być na ostatnim... Test ELISA jest najczęściej stosowany jako najtańszy, jednak jego rzetelność wynosi 40-50%. Na internetowym forum ktoś słusznie zauważył, że lepiej już rzucić monetą...
Ten test w Polsce jest o tyle istotny, że dodatnie wyniki (niezależnie od ich rzetelności) uzasadniają formalnie podjęcie leczenia. Takie są zalecenia i już.

No, i jego cena też jest istotna. Jeżeli lekarz rodzinny zleci test, to w labie zapisują cię na test z ubezpieczenia za 3-4 miesiące albo prywatnie na płatny (ok. 60 zł) - natychmiast.
Obecnie (lato 2007) praktycznie nie zdarza się, aby zlecenie testu dotyczyło jakiegokolwiek innego testu - wiele laboratoriów wykazuje wręcz nieświadomość istnienia innych testów.

W Woj. Szpitalu Zakaźnym (Warszawa, ul. Wolska 37) dostałam wydruk badania testem ELISA firmy Biomedica wraz z tabelką norm, którą tu przytaczam:

Wynik ujemny - poniżej 9 j. BBU/ml
Wątpliwie dodatni - 9,1-10,9 j. BBU/ml
Nisko dodatni - 11-20 j. BBU/ml
Wysoko dodatni - 21-30 j. BBU/ml
B. wysoko dodatni - powyżej 30 j. BBU/ml
2. Test Western Blot
Inny test - Western Blot - w kilku polskich szpitalach bywa podobno robiony w ramach ubezpieczenia, jednak tylko pacjentom hospitalizowanym. Na ogół trzeba zapłacić: od 160 do 300 zł (ceny z wiosny '07). Literatura podaje, że jest rzetelny w około 70% świeżych zakażeń.
Test ten wykonuje się w dwóch tzw. klasach, oznaczonych IgM i IgG. Jest to badanie serologiczne czyli badanie surowicy krwi. Polega na wykrywaniu przeciwciał w osoczu. Osocze stanowi płynną część krwi, pozbawioną fibrynogenu (nierozpuszczalnego białka włókninowego z grupy globulin) wytrąconego w postaci włóknika podczas krzepnięcia krwi.
W medycynie występuje termin serologicznego okienka - jest to okres od wtargnięcia czynnika zaźnego do organizmu do momentu pojawienia się w krwi przeciwciał. To właśnie okienko sprawia, że test WB daje najbardziej rzetelne wyniki po około 6 tygodniach od zakażenia.
W przypadku krętków Borrelia wiadome jest, że po zakażeniu krętki namnażają się i przenikają do ścian komórkowych - prawie całkowicie znikając z krwi. Dlatego też później badanie osocza może w ogóle nie wykazać obecności krętków, pomimo zakażenia organizmu (wyniki fałszywie ujemne)
3. Test PCR
Trzeci znany mi test to PCR - badanie wykrywające bezpośrednio obecność bakterii, a właściwie jej DNA we krwi lub moczu metodą namnażania. Wydaje się, że jest to badanie dokładniejsze niż Western blot (mniej wyników fałszywych), jednak na razie jest mniej znane lekarzom i mogą się odnosić nieufnie do wyników. Dlatego wykonuje się je, gdy trudno udowodnić boreliozę Western blotem. Ta metoda ma dwa etapy, dlatego jest droższa. Podobno, jeżeli zrobić wcześniej kilkudniową kurację amoxycyliną i metronidazolem, to u osoby chorej szansa na pozytywny wynik wyniesie ok. 70%.
Oczywiście badanie można powtarzać. Niestety, nie może być ono traktowane do monitorowania leczenia, gdyż wykazuje DNA bakterii żywych i martwych - oczywiście bez zróżnicowania.

PCR można wykonać w PZH w Warszawie i w laboratorium w Poznaniu. Teoretycznie. Latem 2006 r. bowiem PZH zaczął odmawiać wykonania nawet płatnych testów bez skierowania lekarskiego oraz dodatniego wyniku testu ELISA. Wiem, że to bzdura, ale samo życie.

To jeszcze nie jest największa bzdura. Otóż temu zakładowi jest absolutnie wszystko jedno, czy szuka krętków w próbce ludzkiej, czy w zwierzęcej. Co zaskakujące, weterynarze są o wiele lepiej zaznajomieni ze skutkami ukąszeń kleszczy. Wystarczy więc mieć zaprzyjaźnionego weterynarza, aby udać zwierzątko i zbadać sobie obecność krętków Borrelii :-)

Najrzetelniejszy wydaje się obecnie (lato 2007) test PCR Real Time, wykonywany w poznańskim laboratoriom. Jego wykonanie kosztuje około 200 zł - nie trzeba jechać do Poznania, można dostać od nich pocztą zestaw do pobrania krwi, która odsyła się poczta kurierską.

W każdym razie, co by nie mówić, medycyna ma tu jeszcze wiele do zrobienia.

 Aktualizacja 02-10-2008


GAZETKA.EUStrona nalezy do portalu GAZETKA.EU