Astma oskrzelowa

Astma to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W krajach rozwiniętych rozpoznaje się ją nawet u 10% dorosłych. Nowoczesne leki pozwalają w większości na dobrą kontrolę choroby i normalne życie. Jest jednak niewielka grupa 5-10% pacjentów, którzy nie reagują na podstawową terapię i u których nie udaje się uzyskać kontroli choroby mimo przyjmowania coraz większych dawek leków.
Co ciężka astma oskrzelowa oznacza dla chorych? Codzienne duszności, nieprzespane noce, brak możliwości normalnego funkcjonowania w domu i w pracy. Jednocześnie, mimo że ta grupa pacjentów jest stosunkowo niewielka, to właśnie ona pochłania ponad połowę wszystkich środków przeznaczonych na leczenie astmy.

[Według: Menedżer Zdrowia]

Oskrzela

Oskrzela stanowią układ rurek dług. 700 m, którymi powietrze napływa do płuc. Przypominają odwrócone drzewo.

Słowo astma pochodzi z greki i oznacza zadyszkę. Zachorowalność na astmę wzrosła znacznie od lat 70. XX w. W 2011 r. na astmę chorowało na świecie 235-300 milionów ludzi, z czego około 250.000 chorych zmarło na astmę.

Astma jest zróżnicowaną chorobą zwykle cechującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Charakteryzuje się występowaniem świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, o zmiennej częstości i nasileniu, co jest związane z różnego stopnia utrudnieniem wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Czytaj dalej

Opublikowano Oddychanie, Ogólne | Otagowano , | Skomentuj

Zapalenie oskrzeli

 • Inhalator
  • mechaniczny
  • elektryczny
 • Leki wziewne
 • Inne leki
 • Ziołolecznictwo
  • Herbatki ziołowe
   • owoc anyżu
   • ziele kopytnika
   • owoce kopru włoskiego
   • korzeń lukrecji
   • pączki sosnowe
  • Aromatoterapia
   • Olejek eukaliptusowy
   • Olejek anyżowy
   • Olejek jodłowy (pichtowy)
   • Olejek miętowy
   • Olejek tymiankowy
   • Olejek jałowcowy
   • Olejek rozmarynowy
Opublikowano Fitoterapia, Oddychanie, Ogólne | Skomentuj

Astma

Taka diagnoza + kilka dni badań w sanatorium (uzupełnić)

Opublikowano Badania, Oddychanie | Skomentuj

Znowu antybiotyk

Dawno mnie tu nie było. Wcale nie tęskniłam za tym blogiem. Wcale a wcale.
Jakoś udawało się raz do roku przez tydzień łykać Doxycyklinę „przypomnieniowo” i właściwie borelioza mi nie przeszkadzała.
Aż do ubiegłej niedzieli.

Druga połowa sierpnia. No cóż, zwykły dom w ogrodzie na skraju lasu. Kleszcze żyją tu sobie spokojnie. Co pewien czas szukają żywiciela. Ale dlaczego ja?!?!

kleszcz

larwa kleszcza


– to maleństwo, larwa zaledwie, a już takie wredne 🙁

Po dwóch dniach widać rumień. To wiele upraszcza w diagnozie. Poprzednio nie było to takie proste. Bez rumienia diagnozowano mnie od 2001 do 2006, a krętki się mnożyły… Ponadto dzisiaj słówka „kleszcze” i „borelioza” przestały być wymysłem internautów. Lekarze już się tego nie boją.
Miła pani doktor – lekarka I kontaktu – przepisała to, co dzisiaj mogła:
Azitrolek 500 mg 1x/dz. przez 6 dni,
potem
Doxycyclinum TZF 100 mg 2x/dz. przez 10 dni,
jednocześnie
probiotyk.

Opublikowano antybiotyki, borelioza | Otagowano , | Skomentuj

Siniaki

Od wielu lat mam na nogach siniaki – nie to, że od uderzeń, bo musiałabym się nieźle obijać… Po prostu okolica kolan i łydek cała jest w ciemne plamy. Drobna to dolegliwość, nie boli, ale jeśli rozgłaszam, że jestem zdrowa, to skąd te siniaki?
Przeszukałam dziś w końcu Sieć, przejrzałam wyniki ostatnich badań krwi i…

wynik jedn.m. min. max wynik
Płytki krwi 237 tys./mililitr 140 440 OK
RDW-CV 15,2 % 11,6 14,8 wys.
PDW 19,2 fl 9,0 17,0 wys.
MPV 13,4 fl 9,0 13,0 wys.
P-LCR 52,4 % 13,0 43,0 wys.

Liczba płytek krwi jest u mnie jak najbardziej w normie: 237 tys. w mililitrze przy normie od 140 do 440 tys.
Zawyżone mam natomiast dziwne wyniki 4 parametrów płytkowych, których sens nie bardzo jest dla mnie zrozumiały. Pozostałe wyniki mam świetne.
Z internetowej wypowiedzi lekarki wynika, że są 3 przyczyny tzw. skaz krwotocznych:

 • płytkowe,
 • osoczowe,
 • naczyniowe.

Nie mogę też wykluczyć, że są to tzw. skazy jatrogenne, będące działaniem niepożądanym niektórych leków, zwłaszcza przeciwzakrzepowych. Może któreś z moich leków na nadciśnienie powodują tę skazę?
Muszę to jeszcze dokładniej poznać.

Opublikowano Badania, Inne, Ogólne | Skomentuj

Zdrowa baba

Tej wiosny jestem zdrowa!

W końcu.
Wiem to na pewno. To pierwsza taka moja wiosna od 9 lat.

Wszystkie poprzednie wiosny były takie same i do kitu:
Ogród budzi się ze snu zimowego, chciałabym coś posadzić, popielić, zagrabić… Brałam się do roboty i nazajutrz była chora przez kilka tygodni. Nie dlatego, że sforsowałam się po zimowym wylegiwaniu przed ekranem. Nie, na ogół były to drobne, acz uciążliwe dolegliwości, uniemożliwiające jakąkolwiek pracę fizyczną.

A to mały bąbel na palcu po godzinie grabienia – takie niby nic, aż wstyd się przyznać – ale maślił się przez miesiąc, rozrastając do otwartej rany i ustąpił dopiero po antybiotyku.
A to bóle gdzieś na plecach, w lędźwiach, które uniemożliwiały stanie, siedzenie, w ogóle poruszanie się…
A to śmo, a to pstro… Ten blog pełen jest następnych przykładów.

Potem wiosna mijała, ogród pozostawał zaniedbany i zachwaszczony. Czego wiosną nie zasiejesz, tego jesienią nie zbierzesz. Trochę odpornych krzewów się uchowało, resztę szlag trafił.

Ale słuchajcie – jestem już zdrowa! Naprawdę. Od miesiąca każdą wolną chwilę spędzam w ogrodzie. Pracuję intensywnie, nawet łopaty nie pozwalam Hopu obsługiwać, sama sobie radzę. Grządki i rabatki nabierają kształtu. Wszystko pięknie rośnie, kwitnie, plony zapowiada.

Co zmieniłam, że osiągnęłam taki efekt? Nie wiem. Pewno to wynik wielu czynników.

 • Primo – kuracji u dra Piotra w końcu 2007 roku.
 • Secundo – „podleczanie” coroczne – głównie antybiotykami – przez 1-2 tygodnie, ale też propolisem i nalewką czosnkową – choć tymi po kilka miesięcy.
 • Tertio – radykalna zmiana diety prawdopodobnie doprowadziła mój organizm do świetnej kondycji fizycznej i uodporniła na zakusy chorób. Nie wiem, na jak długo, nie wiem, na ile – ale jest OK i tym się cieszę 🙂

  Ten ostatni czynnik w ogóle działa cuda. Zadziwia mnie i fascynuje. Nie jest to zupełnie temat boreliozy (poza ogólną poprawą mojej odporności), więc od razu powstała nowa gazetka: Dietetyczna.Gazetka.EU – zapraszam, bo warto 🙂

  Pozdrawiam
  _______________Zdrowa Baba______________

 • Opublikowano Inne, Ogólne | Skomentuj

  Psychiatra i mikrobiolog o boreliozie

  Zawsze mi się wydawało, że ludzie, którzy jako specjalizację na studiach wybierają psychiatrię, muszą albo mieć żelazną psychikę i świadomość własnej siły psychicznej, albo też szalone problemy z tąże psychiką i nadzieję na ich rozwiązanie dzięki takim studiom. Im dłużej żyję, tym bardziej się przekonuję, że nie ma silnych psychicznie psychiatrów.
  Ostatnio oni boją się internetu!!!.
  Oto szalony artykuł odradzający googlowanie: Narastający lęk przed boreliozą i jego przyczyny — ukazał się on w czasopiśmie Psychiatria polska, nr 6/2010.
  Nawet o naszej gazetce wspomniano 🙂
  Strach się bać. Lepiej nie czytajcie dalej. Idźcie do razu do psychiatry.
  Albo…
  Albo zajrzyjcie do czasopisma mikrobiologów – wolę ich jako naukowców. Są znacznie bardziej konkretni i rzeczowi. Oto polecany artykuł: Zoonozy przenoszone przez kleszcze na terenie PolskiMikrobiologia 3/2010, str. 67 i następne. Warto, bo ciekawe i mądre.

  Dwie rodziny naukowców, a jakże różne podejście do nauki…

  Opublikowano borelioza, Ogólne | Skomentuj

  Szkolenie internetowe – dr R. Horowitz

  W dniu 5 lutego 2011 Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę organizuje szkolenie/konferencję dla wszystkich lekarzy zainteresowanych problemami choroby z Lyme. Będzie to szkolenie internetowe, prowadzone bezpośrednio z USA, przez jednego z najlepszych lekarzy ILADS – doktora Richarda Horowitza M.D., który jest Prezesem ILADEF. Wykład dr Horowitza oraz panel pytań i odpowiedzi będą tłumaczone na język polski.

  Szkolenie odbędzie się w przepięknej sali konferencyjnej w Centrum Badań DNA w Poznaniu, przy ulicy Mickiewicza 31. CBDNA tą konferencją zainauguruje działanie, odrestaurowanej własnymi środkami, sali konferencyjnej, którą udostępnia nam nieodpłatnie, w ramach współpracy ze SCHNB.

  Uwzględniając różnice czasowe, konferencja rozpocznie się o godzinie 15.00, a jej program wyglądać będzie następująco:

  15.00 – 15.30 rejestracja uczestników
  15.30 – 16.00 powitanie i krótka prezentacja SCHNB
  16.00 – 16.45 wykład przedstawiciela CBDNA
  17.00 – 19.00 wykład dra Horowitza
  19.00 – 20.00 przerwa
  od 20.00 sesja pytań i odpowiedzi

  Zakończenie przewidujemy na godzinę 22.00

  Oczekujemy na jak najszybszą deklarację uczestnictwa w szkoleniu oraz przesłanie do dnia 24.01.2011, pytań do doktora Horowitza.

  Zgłoszenie oraz pytania prosimy przesyłać na adres Stowarzyszenia: stowarzyszenie.borelioza@gmail.com.

  Koszt uczestnictwa wyznaczył nam ILADS na 100,00 USD. Pieniądze można przelewać bezpośrednio na konto ILADS jako darowiznę z Państwa nazwiskiem i imieniem, bezpośrednio tu: ILADS

  Prosimy o wydrukowanie sobie potwierdzenia, żeby okazać nam je przed szkoleniem. Będzie również możliwość wpłaty równowartości 100,00 USD w złotówkach na miejscu przed spotkaniem, a otrzymane pieniądze przelejemy bezpośrednio na konto ILADS po konferencji.

  Opublikowano borelioza, Inne, Ogólne | Skomentuj

  Ze starych notatek

  7.XII.06 — Kaszel, drapie mnie w gardle tak „od środka”, nie da się to odkrztusić; to samo miałam około rok temu, nie potrafiłam wytłumaczyć tego laryngolożce.

  9.XII.06 — temp. 35,34°C

  Dzisiaj: łykam kapsułki kurkumy – zrobiłam 48 sztuk, zużyłam 40 g kurkumy, średnio w kapsułce jest 833 mg. Duże kapsułki trudno się łyka. Kubek herbaty ledwo starcza na popicie.

  Opublikowano Ogólne | Skomentuj

  Ze starych notatek

  Wczoraj osiągnęłam temp. 36,61°C! Sukces!
  Po raz pierwszy od lat co najmniej trzech.

  Prawie miesiąc juz 2x dziennie aplikuję sobie:

 • łyżeczkę od kawy nalewki czosnkowej + filiżaneczka jogurtu
 • tyleż samo nalewki propolisowej w filiżaneczce herbaty
 • hepatil
 • wit. B comp.
 • Magnez + B6
 • czasem smaruję stawy maścią żmijową – jak bardziej bolą.

  Odczuwam poprawę.
  Staram się jeść lekkostrawne posiłki. Nie piję alkoholi: czasem naparstek nalewki ziołowej litewskiej „999”.

  Mało wychodzę z domu, ale dzięki temu mniej kaszlę na wyziębnięciach.
  Może te moje ,,szamaństwa” okażą się skuteczne.

 • Opublikowano Ogólne | Skomentuj