Ale co zamiast pastylek?

Ponownie powtarzam: moje decyzje, moje ryzyko. Nie tylko nikogo nie namawiam do moich metod, ale stanowczo odradzam. Wiele lat nie korzystałam z pomocy medyków i dokładnie poznawałam swój organizm, wspomagając się licznymi lekturami z dziedziny medycyny, fitoterapii i innymi. Znam więc swój organizm o wiele lepiej niż przeciętny sąsiad. Wiem na ogół, co mi szkodzi, a co pomaga i potrafię reagować na niewielkie nawet odchylenia od standardowych reakcji.

Odstawienie lekarstw, choć za wiedzą lekarki, wymyśliłam sobie sama z konkretnych powodów i na własne ryzyko. Nie powtarzaj tego po mnie — każdy jest inny, ma inną historię, inne życie za sobą i inne przed sobą. 

Ja zaś kontynuuję odstawianie kolejnych lekarstw. Szczerze mówiąc, przed kilkoma tygodniami odstawiłam WSZYSTKIE pastylki, ale po 3-4 dniach ciśnienie mi wzrosło zbyt szybko, więc przywróciłam 2 leki:

 • Acard 75mg — wybrałam go jako lek o działaniu delikatnym (skoro sprzedawany bez recepty) i rozrzedzającym krew (w ostatnim roku aplikowano mi stale leki na rozrzedzenie krwi, choć sporo silniejsze);
 • Tritace 2,5 mg — ten zaś – na obniżenie ciśnienia tętniczego. To jeden z 5 chyba leków na obniżenie ciśnienia, które jeszcze pół roku brałam codziennie.

W TV oburza mnie natłok reklam sponsorowanych przez fabryki farmaceutyczne. Zauważyliście, że już nie tłumaczą, co powinnam łykać na tę czy inną dolegliwość, ale który lek jest lepszy od tego, co już łykam? Bo to przecież oczywiste, że już coś łykam. Na katar jedno, na migrenę drugie, na bezsenność trzecie, na wnerwienie czwarte. Może jednak lepiej na katar piąte, na migrenę szóste, a na bezsenność i wnerwienie siódme jako dwa w jednym.

A może nie lepiej? Wcale nie lepiej.

WAŻNE: Bywają sytuacje, kiedy bardzo ważna jest szybka reakcja organizmu na leki. Wtedy też nie przesadzajmy np. z chemicznymi substytutami w postaci probiotyków itp. Jednakże w przydku takich „awarii” jak np. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Fitoterapia, kardiologia, lekarstwa | Otagowano , | Dodaj komentarz

Gadżety Chorej Baby. Krokomierz

Baba nie tylko bywa chora, ale też bywa smart. Dlatego więc postanowiła w końcu dobrać sobie nowoczesne bajery mierzące to, czego sama zmierzyć nie potrafi, a chciałaby. Zaczęła od KROKOMIERZA.
Ja doskonale wiem, że to żadna nowość, że już nawet panie 40+ swobodnie się nim posługują…
Nie szkodzi. Dopiero teraz postanowiłam o tym napisać i już.

Prawie trzy tysiące kroków…


Do tego bajeru wystarczyło, że Baba ma smartfon i potrafi zainstalować apkę. Krokomierzy jest w internetach od groma – do wyboru do koloru. Wybrałam darmowy krokomierz, który proponował i polecał sklep Google Play. Nie bez wpływu na ten wybór była łączna ocena 152.632 użytkowników: 4,7 punktów na możliwych 5.
I co dalej? Krótkie konfigurowanie polega na podaniu swego wieku, wagi i ambicji gubienia kalorii. Potem wystarcza nosić smartfon w kieszeni – najlepiej blisko ciała. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Badania, Ogólne | Dodaj komentarz

Jeszcze kleszcze

W maju ukąsił mnie jeden. tydzień później drugi. Dwie porcje antybiotyków sprawiły, że poczułam się od razu lepiej. Nie dlatego, że po ukąszeniu poczułam się źle i od razu pomogło, no nie. To tak nie działa.
Poczułam się lepiej, bo już wcześniej powinnam była poprosić lekarkę o przypominającą dawkę antybiotyków. Borelioza ZALECZONA to nie jest wyleczona.
Wiosna była rozmaita pogodą, jak to wiosna, więc rozmaite dolegliwości przypisywałam skokom ciśnienia. Ale po 3 dniach antybiotyków od razu świat się zrobił piękniejszy.
Nie wiem, czy owe dwa klezcze majowe miały w sobie krętki BB. Jeśli miały, to leki pomogły. Jeżeli nie miały krętków, leki również pomogły.
A tu – zdjęcie mikroskopowe larwy, która wczoraj spacerowała sobie po moim przedramieniu. Nie zdążyła dziabnąć – spacer zakończył się dla niej dramatycznie: ZABIŁAM LARWĘ.

Niecałe 3 milimetry

Zaszufladkowano do kategorii antybiotyki, borelioza | Otagowano | Dodaj komentarz

Interakcja leków

Po roku nasza lekarka rodzinna wróciła z urlopu macierzyńskiego. Bardzo się ucieszyliśmy.
Przed pierwszą po tej długiej przerwie wizytą sięgnęłam do notatek, by rzetelnie odpowiadać na liczne pytania, jakie nam zwykle zadaje.
Dokonałam wówczas dziwnego odkrycia:
Na ogół czuję się całkiem dobrze. Wszystkie wyniki badań mam OK. Od ostatnich zmian w pakiecie leków zaczęłam tylko dziwnie sypiać – budzę się po trzech-czterech godzinach. Czasem też wydaje mi się, że coś jest nie tak, ale nie potrafię tego zwerbalizować.
Odkryłam, że przez ten rok odwiedzałam różnych specjalistów, którzy zalecali mi różne lekarstwa. Głównie internistę, kardiologa, pulmonologa… Leki na nadciśnienie, na cholesterol, na to, na śmo.
W pewnym momencie okazało się, że pomimo dobrego samopoczucia
CODZIENNIE łykam OSIEM PASTYLEK.
OSIEM!
——————–
Lekarstwa na ogół przeznaczone są na konkretne dolegliwości.

Dwa różne leki działają na dwie dolegliwości, jednak potrafią wzajemnie zmieniać swoje działanie – nasilać lub zmniejszać, wywoływać inne reakcje, których nie ma przy leczeniu jednym tylko lekiem. A to zmniejszają poziom potasu, a to należy dodatkowo brać magnez, a to ubywa człowiekowi jakiejś witaminy czy mikroelementu.

Dwa różne lekarstwa mogą wejść w interakcję

Przeprowadzone badania podpowiadają lekarzowi, czego się może spodziewać po zaaplikowaniu obu leków jednocześnie.
Po odpowiednio dużej liczbie obserwacji można to przewidzieć. Dzielimy badanych na trzy grupy – muszą być dość liczne (statystycznie istotne badania zaczynają się od 30 elementów), więc w sumie badamy co najmniej 90 osób.
W jednej grupie pacjentów badamy reakcję na lek A, w drugiej badamy reakcję na lek B, a w trzeciej badamy reakcję na łączne aplikowanie leku A i B.

Trzy różne lekarstwa mogą wejść w interakcję

Jest tu już więcej wariantów reakcji, jednak zapewne przeprowadzone badania podpowiadają lekarzowi, czego się może spodziewać po zaaplikowaniu trzech leków jednocześnie.
Po odpowiednio dużej liczbie obserwacji można i to przewidzieć. Dzielimy badanych na siedem grup – muszą być dość liczne (statystycznie istotne badania zaczynają się od 30 elementów), więc w sumie badamy co najmniej 210 osób.
W jednej grupie pacjentów badamy reakcję na lek A, w drugiej badamy reakcję na lek B, w trzeciej badamy reakcję na lek C, po czym w czwartej grupie badamy reakcję na łączne aplikowanie leku A i B, w piątej grupie badamy reakcję na łączne aplikowanie leku A i C, w szóstej grupie badamy reakcję na łączne aplikowanie leku B i C, w końcu w siódmej grupie badamy reakcję na łączne aplikowanie leku A i B, i C.
Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Badania, lekarstwa, Ogólne | Dodaj komentarz

Normalna wizyta

Dzisiejsza wizyta u specjalistki-pulmonolożki na 8:10.
Tak dawno umówiona, że się przenieśli z Piłsudskiego na Dąbrówki. Przeoczyłam przeprowadzkę. Byłam więc o 8:30. Nie spóźniłam się.
Najpierw spirometria. Niech się pani nie przejmuje, dopiero 7:30 weszła. Tak, pokój 31.
Kto jest ostatni do tego pokoju? To zależy, na którą pani ma godzinę. 8:10. To jest pani po Tym Panu, pan jest na 8:05 a przed Tym Panem jeszcze Ta Pani z 8:00. Tamta Pani, co weszła, już z kwadrans siedzi. Może ona pierwszy raz, to dłużej, bo jeszcze te oświadczenia.

Nie wiem, czyj to obraz. Jest OK.


Gapię się na obraz na ścianie.
Chuda Ruda gapi się na mnie.
Jest OK.


Ten Pan wyszedł. Wchodzę. Można?
Nazwisko? Niech pani siada na tym krześle. Zaraz, co my tu mamy.
[Tu mamy monitor] Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii lekarstwa, Oddychanie | Otagowano , | Dodaj komentarz

Zmiana leku – Warfin

Pradaksę zastąpiłam lekiem o nazwie Warfin.
Jest OK, różnica w cenie – zasadnicza.
Ponad 100 zł na opakowaniu.

Ponoć to zależy od czasu. Pradaxa jest lepsza i stanieje, jak minie okres ochronny na patent, czy cóś. Nie muszę tego rozumieć. Nie tyle lepsza, co wygodniejsza. Nie trzeba tak często się badać. Nie szkodzi.

Zaszufladkowano do kategorii kardiologia, lekarstwa | Dodaj komentarz

Pradaxa i Opacorden

Drugi dzień łykam oba te prochy. Opacorden 3x/dz., Pradaksę 2x/dz.
Poza tym „stałe” również.
W życiu tyle prochów nie jadłam.
Nie podoba mi się to. Ne chodzi o mój gust, bo same tabletki nawet są estetyczne. Chodzi o robienie doświadczeń na moim organizmie. To mnie bardzo niepokoi.
Względnie niedawno przeczytałam gdzieś, że jak aplikują więcej niż 3 różne lekarstwa jednocześnie, to protestuj.

Znajomość statystyki podpowiada, że ani lekarze, ani koncerny farmaceutyczne nie są w stanie przeprowadzić wiarygodnych badań tylu leków na odpowiednio dużej grupie pacjentów z dolegliwościami podobnymi do moich, aby mieć pewność skuteczności takich zestawów medykamentów.

A jednak — zaufawszy lekarzom — odżywiam się następującymi farmaceutykami:

RANO: Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Badania, lekarstwa | Dodaj komentarz

Pradaxa i dalej

Po miesiącu łykania 2x/dz. Pradaksy 150 mg, wczoraj dodałam 3x/dz. Opacorden 200 mg
Późnym wieczorem mierzę ciśnienie. Właściwie jest już po 2 rano.
Mam 143 / 95, tętno 71.

Boli mnie głowa. Gwiżdże mi w uszach. Od kilku dni coś jest nie tak.
Może to z nadwagi mojej.
Może przez nadchodzący front pogodowy z gradem itp.

Te leki mają mi pomóc na migotanie przedsionków, arytmię > grożącą zakrzepem > udarem > zejściem.
Dlatego pojechaliśmy gdzieś daleko, żeby nie zapłacić za tę Pradaksę 600 PLN, ale „tylko” 150 PLN…

Nie rozumiem, co za chachmęcenie jest z ceną tego leku. W mojej aptece farmaceutka mówi, że nie ma, bo za drogi, a ona się nie załapuje na promocję… Ale już 20 km stąd jedna apteka się załapała. Choć odmówili podania ceny przez telefon z powodu wywiadów konkurencji…
Większość leków ma pełny opis w necie. Dziwne.

Zaszufladkowano do kategorii lekarstwa | Otagowano | Dodaj komentarz

Astma oskrzelowa

Astma to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W krajach rozwiniętych rozpoznaje się ją nawet u 10% dorosłych. Nowoczesne leki pozwalają w większości na dobrą kontrolę choroby i normalne życie. Jest jednak niewielka grupa 5-10% pacjentów, którzy nie reagują na podstawową terapię i u których nie udaje się uzyskać kontroli choroby mimo przyjmowania coraz większych dawek leków.
Co ciężka astma oskrzelowa oznacza dla chorych? Codzienne duszności, nieprzespane noce, brak możliwości normalnego funkcjonowania w domu i w pracy. Jednocześnie, mimo że ta grupa pacjentów jest stosunkowo niewielka, to właśnie ona pochłania ponad połowę wszystkich środków przeznaczonych na leczenie astmy.

[Według: Menedżer Zdrowia]

Oskrzela

Oskrzela stanowią układ rurek dług. 700 m, którymi powietrze napływa do płuc. Przypominają odwrócone drzewo.

Słowo astma pochodzi z greki i oznacza zadyszkę. Zachorowalność na astmę wzrosła znacznie od lat 70. XX w. W 2011 r. na astmę chorowało na świecie 235-300 milionów ludzi, z czego około 250.000 chorych zmarło na astmę.

Astma jest zróżnicowaną chorobą zwykle cechującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Charakteryzuje się występowaniem świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, o zmiennej częstości i nasileniu, co jest związane z różnego stopnia utrudnieniem wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Oddychanie, Ogólne | Otagowano , | Dodaj komentarz

Zapalenie oskrzeli

 • Inhalator
  • mechaniczny
  • elektryczny
 • Leki wziewne
 • Inne leki
 • Ziołolecznictwo
  • Herbatki ziołowe
   • owoc anyżu
   • ziele kopytnika
   • owoce kopru włoskiego
   • korzeń lukrecji
   • pączki sosnowe
  • Aromatoterapia
   • Olejek eukaliptusowy
   • Olejek anyżowy
   • Olejek jodłowy (pichtowy)
   • Olejek miętowy
   • Olejek tymiankowy
   • Olejek jałowcowy
   • Olejek rozmarynowy
Zaszufladkowano do kategorii Fitoterapia, Oddychanie, Ogólne | Dodaj komentarz