Zdrowa baba

Tej wiosny jestem zdrowa!

W końcu.
Wiem to na pewno. To pierwsza taka moja wiosna od 9 lat.

Wszystkie poprzednie wiosny były takie same i do kitu:
Ogród budzi się ze snu zimowego, chciałabym coś posadzić, popielić, zagrabić… Brałam się do roboty i nazajutrz była chora przez kilka tygodni. Nie dlatego, że sforsowałam się po zimowym wylegiwaniu przed ekranem. Nie, na ogół były to drobne, acz uciążliwe dolegliwości, uniemożliwiające jakąkolwiek pracę fizyczną.

A to mały bąbel na palcu po godzinie grabienia – takie niby nic, aż wstyd się przyznać – ale maślił się przez miesiąc, rozrastając do otwartej rany i ustąpił dopiero po antybiotyku.
A to bóle gdzieś na plecach, w lędźwiach, które uniemożliwiały stanie, siedzenie, w ogóle poruszanie się…
A to śmo, a to pstro… Ten blog pełen jest następnych przykładów.

Potem wiosna mijała, ogród pozostawał zaniedbany i zachwaszczony. Czego wiosną nie zasiejesz, tego jesienią nie zbierzesz. Trochę odpornych krzewów się uchowało, resztę szlag trafił.

Ale słuchajcie – jestem już zdrowa! Naprawdę. Od miesiąca każdą wolną chwilę spędzam w ogrodzie. Pracuję intensywnie, nawet łopaty nie pozwalam Hopu obsługiwać, sama sobie radzę. Grządki i rabatki nabierają kształtu. Wszystko pięknie rośnie, kwitnie, plony zapowiada.

Co zmieniłam, że osiągnęłam taki efekt? Nie wiem. Pewno to wynik wielu czynników.

 • Primo – kuracji u dra Piotra w końcu 2007 roku.
 • Secundo – „podleczanie” coroczne – głównie antybiotykami – przez 1-2 tygodnie, ale też propolisem i nalewką czosnkową – choć tymi po kilka miesięcy.
 • Tertio – radykalna zmiana diety prawdopodobnie doprowadziła mój organizm do świetnej kondycji fizycznej i uodporniła na zakusy chorób. Nie wiem, na jak długo, nie wiem, na ile – ale jest OK i tym się cieszę 🙂

  Ten ostatni czynnik w ogóle działa cuda. Zadziwia mnie i fascynuje. Nie jest to zupełnie temat boreliozy (poza ogólną poprawą mojej odporności), więc od razu powstała nowa gazetka: Dietetyczna.Gazetka.EU – zapraszam, bo warto 🙂

  Pozdrawiam
  _______________Zdrowa Baba______________

 • Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.