Astma oskrzelowa

Astma to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W krajach rozwiniętych rozpoznaje się ją nawet u 10% dorosłych. Nowoczesne leki pozwalają w większości na dobrą kontrolę choroby i normalne życie. Jest jednak niewielka grupa 5-10% pacjentów, którzy nie reagują na podstawową terapię i u których nie udaje się uzyskać kontroli choroby mimo przyjmowania coraz większych dawek leków.
Co ciężka astma oskrzelowa oznacza dla chorych? Codzienne duszności, nieprzespane noce, brak możliwości normalnego funkcjonowania w domu i w pracy. Jednocześnie, mimo że ta grupa pacjentów jest stosunkowo niewielka, to właśnie ona pochłania ponad połowę wszystkich środków przeznaczonych na leczenie astmy.

[Według: Menedżer Zdrowia]

Oskrzela

Oskrzela stanowią układ rurek dług. 700 m, którymi powietrze napływa do płuc. Przypominają odwrócone drzewo.

Słowo astma pochodzi z greki i oznacza zadyszkę. Zachorowalność na astmę wzrosła znacznie od lat 70. XX w. W 2011 r. na astmę chorowało na świecie 235-300 milionów ludzi, z czego około 250.000 chorych zmarło na astmę.

Astma jest zróżnicowaną chorobą zwykle cechującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Charakteryzuje się występowaniem świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, o zmiennej częstości i nasileniu, co jest związane z różnego stopnia utrudnieniem wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Ważnym elementem diagnostycznym jest spirometria.

Choroby współistniejące
U osób cierpiących na astmę częściej współwystępują następujące schorzenia: choroba refluksowa przełyku (GERD), zapalenie zatok przynosowych i obturacyjny bezdech senny. Częstsze są również zaburzenia psychologiczne, między innymi zaburzenia lękowe u 16-52% chorych i zaburzenia afektywne u 14-41%. Nie wiadomo jednak, czy to astma powoduje problemy psychologiczne, czy też problemy psychologiczne przyczyniają się do astmy.

Inhalacje

  • inhalator klasyczny z komorą inhalacyjną
  • inhalator ciśnieniowy
  • inhalator aktywowany wdechem
  • nebulizator

Metody leczenia naturalnego
Powiedzmy szczerze: niekoniecznie. Chorującym na astmę o podłożu alergicznym z dużą nadwrażliwością oskrzeli zaleca się ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych, np. eukaliptusowego. Lekarze ostrzegają przed często reklamowanymi „cudownymi preparatami” z Dalekiego Wschodu, które u niektórych mogą spowodować poważne pogorszenie.
Korzystne jest hartowanie się wg metody Kneippa. Godne polecenia są preparaty złożone ułatwiające wykrztuszanie; można też wdychać solankę za pomocą inhalatora.

Źródła:
Menedżer Zdrowia (odczyt z 7.IV.2016)
Wikipedia: Astma oskrzelowa (odczyt z 7.IV.2016)
Astma oskrzelowa
NaZdrowie.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oddychanie, Ogólne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.